Rehabilitacja na Rwę Kulszową

rwa kulszowa terapia manualnaRehabilitacja na Rwę Kulszową w Łodzi

Schorzenia kręgosłupa wynikające z jego zwyrodnienia lub nieprawidłowej postawy są diagnozowane tak często, iż uznaje się je już za chorobę cywilizacyjną. Jednym z takich schorzeń jest rwa kulszowa (choroba kulszowa, zapalenie nerwu kulszowego). Pacjenci borykający się z tym schorzeniem często opisują rwę jako ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa w dół, przez pośladek, tylną powierzchnię uda, podudzie i stopę. W niektórych przypadkach choroba obok dolegliwości bólowych powoduje również zaburzenia czucia lub niedowład. Wszystkie te dolegliwości są spowodowane uciskiem na nerw kulszowy.

W leczeniu rwy kulszowej nieodzowna okazuje się prawidłowa rehabilitacja. Rehabilitacja na rwę kulszową może obejmować:

  • kinezyterapię,
  • terapię manualną,
  • fizykoterapię,
  • masaż klasyczny,
  • farmakologię.

Rwa Kulszowa a Kinezyterapia

Kinezyterapia w leczeniu rwy kulszowej polega przede wszystkim na ćwiczeniach rehabilitacyjnych, które fizjoterapeuta dobiera indywidualnie do stanu pacjenta i jego możliwości. Fizjoterapeuta wspomaga i kontroluje pacjenta w zakresie prawidłowego wykonywania ćwiczeń aż do momentu, w którym pacjent jest  w stanie kontynuować ćwiczenia w domu.

Zadaniem ćwiczeń w rehabilitacji na rwę kulszową jest poprawa ruchomości kręgosłupa, przywrócenie równowagi mięśniowej, poprawa elastyczności przykurczonych struktur, wzmocnienie głębokich mięśni stabilizujących, a co najważniejsze reedukacja wzorców ruchowych. To dzięki reedukacji wzorów ruchowych możemy przeciwdziałać nawrotom choroby w przyszłości.

Rwa Kulszowa a Terapia Manualna

Terapia manualna w przypadku rwy kulszowej pełni przede wszystkim rolę uzupełniającą. Jej zadaniem jest leczenie powikłań rwy kulszowej, a więc przykurczów mięśniowo-stawowych. Terapia polega na masażu, mobilizacji oraz manipulacji przykurczonych struktur, w efekcie czego napięcie mięśniowe zostaje obniżone, a dolegliwości bólowe ustępują.

Uznaje się, że terapia manualna ma istotny wpływ na komfort pacjenta, u którego została zdiagnozowana rwa kulszowa, dlatego – mimo iż w sposób bezpośredni nie niweluje źródła problemu – powinna być jednym z elementów dobrze opracowanego planu rehabilitacji.

Rwa kulszowa – terapia manualna w Łodzi

Pacjentów z Łodzi borykających się z dolegliwościami powodowanymi przez rwę kulszową zapraszamy do skorzystania z profesjonalnej pomocy naszego Gabinetu. Oferowana przez nas rehabilitacja na rwę kulszową to kompleksowy program leczenia, w ramach którego zapewniamy metody i techniki terapeutyczne dostosowane specjalnie do potrzeb pacjenta. Zajmujemy się również rehabilitacją po operacji kręgosłupa.